تازه مطالب
Home » سندونه » پولیس‌ امریکا ۱۰۰برابر دیگر کشورها آدم می‌کشد/ گلوبال ریسرچ
پولیس‌ امریکا ۱۰۰برابر دیگر کشورها آدم می‌کشد/ گلوبال ریسرچ

پولیس‌ امریکا ۱۰۰برابر دیگر کشورها آدم می‌کشد/ گلوبال ریسرچ

 

سیاستمداران نظام سرمایه‌داری به شدت در حال ترویج ایده خطرناک و مرتجعانه «استثناگرایی امریکا» یا همان «American Exceptionalism» هستند؛ عبارتی که کاربرد آن به معنای برتری و توفق امریکا بر تمام دیگر کشورهای جهان است. مصداق این مدعا نیز در سخنرانی ماه می سال ۲۰۱۴میلادی اوباما بود که در جمع نظامیان پایگاه «وست پوینت» امریکا برگزار شد، کاملا مشخص است. وی ضمن این سخنرانی تأکید کرد: «من با ذره ذره وجودم به استثناگرایی امریکایی اعتقاد دارم.»

اما نکته مهم اینجا است که یکی از زمینه هایی که امریکا بدون شک در آن از دیگر کشورها سبقت گرفته میزان اعمال خشونت از جانب مقامات دولتی علیه امریکایی-آفریقایی‌ها، لاتین تبارها، سرخپوستان و قشر کارگر و ضعیف از تمامی ملیت هاست. میزان کشتار صورت گرفته توسط نیروهای پولیس امریکا از همین میزان در کشورهای پیشرفته دیگر بسیار فراتر رفته به گونه‌ای که می توان این میزان کشتار را در مقایسه با اقدام مشابه توسط پولیس کشورهای پیشرفته دیگر ۱۰۰به یک دانست.

اینکه پولیس امریکا سالانه چند نفر را به قتل می رساند هنوز مشخص نیست چرا که هیچ نهاد دولتی فدرال در امریکا این آمار را ثبت نمی‌کند. اما پولیس فدرال امریکا آمار «قتل‌های توجیه شده» توسط نیروهای خود را دارد و البته تمامی کشتارهای گزارش شده بدست نیروهای پولیس امریکا در فهرست قتل های «توجیه پذیر» توسط اف بی آی به ثبت می‌رسد.

از سوی دیگر مشارکت در طرح گزارش قتل های صورت گرفته توسط نیروهای پولیس امریکا به «اف بی آی» کاملا اختیاری است و برخی از ادارات پولیس در امریکا هستند که تمایلی به شرکت در این طرح ندارند. از حدود ۱۸هزار اداره پولیس در سراسر امریکا، تنها ۸۰۰اداره آمار مربوط به کشتارهای صورت گرفته توسط نیروهای خود را به «اف بی آی » گزارش کرده اند. اداره پولیس نیویارک نیز یکی از این ادارات است که هیچ تمایلی برای مشارکت در این طرح و گزارش تعداد قتل های صورت گرفته توسط نیروهایش ندارد.

با وجود تمام اینها طبق آماری که «اف بی آی» به ثبت رسانده، در سال ۲۰۱۳میلادی تعداد ۴۶۱ «قتل توجیه پذیر» توسط نیروهای پولیس امریکا انجام شده است. وبسایت «KilledByPolice.net» آمار دیگری ارائه کرده و تعداد افراد کشته شده بدست نیروهای پولیس امریکا تنها در ۸ماه پایانی سال ۲۰۱۳را ۷۴۸نفر و همین تعداد در سال ۲۰۱۴را یکهزار و ۱۰۰نفر عنوان می‌کند. اما از آنجایی که از ۱۸هزار اداره پولیس در سراسر امریکا تنها ۸۰۰اداره آمار مربوطه را ارائه کرده‌اند، ارقام واقعی بدون تردید بسیار بیشتر از این تعداد است.

این در شرایطی است که در بریتانیا که یکی دیگر از کشورهای دارای نظام سرمایه‌داری با تاریخی طولانی در نژادپرستی است، نیروهای پولیس در تمامی روزهای سال ۲۰۱۳میلادی تنها سه مورد استفاده پولیس این کشور از اسلحه گزارش شده که هیچ تلفاتی نیز نداشته است. در این کشور نیروهای پولیسی که مشغول گزمه هستند اصلا با خود سلاح حمل نمی‌کنند.

در سال‌های ۲۰۱۰تا ۲۰۱۴نیز در مجموع ۵مورد تیراندازی پولیس بریتانیا گزارش شده که تلفات جانی به جا گذاشته است آن هم کشوری که دست کم یک ششم جمعیت امریکا را در خود جای داده است؛ جمعیتی حدود ۵۲میلیون نفر. اما تنها در شهر «آلبوکرکی» (Albuquerque, N.M.) واقع در ایالت نیومکسیکو امریکا که جمعیتی حدود یک درصد جمعیت بریتانیا را دارد در همین زمان ۲۶مورد قتل توسط نیروهای پولیس گزارش شده است.

گزارش «اف بی آی» از قتل های توجیه‌پذیر انجام شده توسط پولیس امریکا در سال ۲۰۱۱رقم ۴۰۴مورد را نشان می‌دهد و سایت KilledByPolice این رقم را برای همین سال بیش از یکهزار مورد گزارش کرده است. این در شرایطی است که در سال ۲۰۱۱تنها ۲مورد قتل توسط پولیس بریتانیا صورت گرفته است و این بدین معنا است که میزان قتل‌های انجام شده توسط پولیس امریکا حدود یکصد برابر مواردی است که توسط پولیس بریتانیا در سال ۲۰۱۱صورت گرفته است.

از سوی دیگر، پولیس آلمان نیز که همواره سلاح با خود حمل می‌کند، در سال ۲۰۱۱تنها ۶مورد قتل را توسط نیروهای خود گزارش کرده است. آلمان یکی دیگر از کشورهای نژادپرستی است که نظام سرمایه‌داری بر آن حاکم است و جمعیت بسیار زیادی اقلیت سرکوب‌شده دارد. جمعیت آلمان حدود یک چهارم جمعیت امریکاست. یک حساب ساده نشان می‌دهد که پولیس امریکا دست کم ۴۰برابر بیشتر از پولیس آلمان به انجام قتل های به اصطلاح توجیه شده اقدام کرده است.

کانادا نیز یکی دیگر از کشورهای چندملیتی با حدود ۱۲درصد جمعیت امریکا است. در این کشور نیز در سال ۲۰۱۱تنها ۶مورد قتل توسط نیروهای پولیس گزارش شده است؛ به این معنا که پولیس امریکا ۲۰برابر بیشتر از پولیس کانادا به انجام قتل مبادرت ورزیده است.

 

اما چرا نیروهای پولیس امریکا تا این اندازه می‌کشند؟ دلیل این میزان تفاوت در تعداد قتل‌های انجام شده توسط پولیس امریکا با دیگر کشورهای دارای نظام سرمایه‌داری چیست؟

بر خلاف آنچه سیاستمداران، رسانه‌های جمعی و کتاب های درسی سعی در ترویج آن دارند، نژادپرستی افراطی و اعمال خشونت علیه قشر کارگر و ضعیف جامعه امریکایی بخش اصلی تاریخ امریکا را از زمان تأسیس این کشور به خود اختصاص داده است. سرمایه‌داری امریکایی بر مبنای نابودی و نسل کشی سرخپوستان و نیز با تکیه بر به خدمت گرفتن میلیون ها برده آفریقایی بدون پرداخت ذره ای دستمزد به آنها پایه گذاری و تأسیس شده است.

نخستین نیروهای پولیس امریکا «گشت‌های برده» بودند که اوایل قرن ۱۸میلادی به خدمت گرفته شدند تا هرگونه آشوب و سرکشی برده‌ها را سرکوب کرده و از اموال و دارایی‌های سفیدپوستان محافظت کنند. هر نوع شکنجه از کتک زدن گرفته تا تجاوز و قتل از جمله شیوه های استاندارد عملکردی این گشت‌ها و برده‌دارانی به حساب می‌آمد که از اموالشان محافظت می‌کردند.

همزمان با رشد سریع شهرها در اوایل قرن نوزدهم میلادی، ادارات پولیس نیز در این شهرها دایر شد. نقش پولیس شهر حفاظت از اموال سرمایه‌داران بود که این کار نیز با استفاده از اعمال هر نوع خشونتی که لازم دیده می‌شد، انجام می‌گرفت بویژه اعمال خشونت علیه جنبش های سازمان یافته کارگری. زمانی که ادارات پولیس محلی موفق به مدیریت اوضاع نشدند، نوبت به گارد ملی و ارتش رسید تا وارد عمل شوند. در این میان سازمان هایی نیز تشکیل شدند که فرای حدود قانون عملکردی کاملا خشونت آمیز داشتند نظیر «اداره کارآگاهی پینکرتون»[۱] و دیگر سازمان های مشابه. در این زمان هزاران کارگری که برای حقوق اولیه خود می‌جنگیدند، کشته و به شدت زخمی شدند و صدها هزار نفر دیگر نیز شکنجه و راهی زندان شدند.

اما امروزه نیروهای پولیس، ادارات پولیس محلی و دیگر نهادهای پولیس فدرال و ایالتی امریکا به عنوان مدافعان بسیار خشن نظام نژادپرستانه نابرابری افراطی و رو به رشد ایفای نقش می‌کنند. آنها هر روز از منافع بانک ها، شرکت ها و سرمایه‌داران و ثروتمندان در مقابل منافع مردم محافظت می‌کنند. هر روز در سراسر امریکا شاهد بیرون انداخته شدن مستأجران از خانه‌هایشان به فرمان صاحبخانه‌ها توسط نیروهای پولیس ادارات محلی هستیم.

تاریخ به شدت آکنده از اقدامات خشونت آمیز امریکا هنوز هم همچنان ادامه دارد، هم در داخل این کشور و هم در خارج از امریکا. نیروهای ارتش امریکا در جنگ های مشابه بی پایانی وارد شده اند و در بیش از یکصد کشور سراسر دنیا پایگاه دارند. در داخل امریکا نیز با قرار دادن تجهیزات جنگی در اختیار ادارات پولیس، نیروهای پولیس این کشور به شدت مسلح و مجهز هستند.

کشتار مردم امریکا توسط نیروهای پولیس این کشور هر روز در شهرهای سراسر امریکا همچنان ادامه دارد. پولیس امریکایی یک «مجوز قتل» مجازی دارد تا در دفاع از نظام سرمایه‌داری که مسئول حفاظت از آن و خدمت به آن است، استفاده کند. مهم نیست که حتی اقدامات جنایتکارانه نیروهای پولیس با استفاده از دوربین های ویدئویی ضبط و ثبت شده باشند، نیروهای پولیس امریکا هرگز متهم نمی‌شوند و بر همین اساس محکومیتی نیز صورت نمی‌گیرد.

امریکا در کنار پولیس به شدت خشن خود، یک سیستم زندان واقعا مخوف و «استثنایی» نیز دارد. تعداد زندانیان در امریکا بیش از هر کشور دیگری است؛ تعدادی بیش از ۲.۴میلیون نفر. در رتبه بعد از امریکا، چین با ۱.۵میلیون زندانی قرار دارد. اما جمعیت چین تقریبا چهار برابر جمعیت امریکا است.

امریکا با در اختیار داشتن ۵درصد کل جمعیت جهان، ۲۴درصد تمام زندانی‌های سراسر جهان را به خود اختصاص داده است. یعنی یک چهارم کل زندانی های دنیا در امریکا زندانی شده اند. در این میان، حدود ۴۰درصد از امریکایی-آفریقایی هایی که ۱۲درصد جمعیت امریکا را به خود اختصاص داده اند، در زندان به سر می‌برند. امریکایی آفریقایی ها بیش از ۶برابر بیشتر از سفیدپوستان در امریکا احتمال دارد به زندان بروند.

در ماه های اخیر، اعتراضات بی سابقه ای علیه کشتار مردم امریکا توسط نیروهای پولیس این کشور صورت گرفته است. صدها هزار نفر از مردم امریکا در صدها شهر این کشور به خیابان ها آمده اند تا علیه قتل های صورت گرفته توسط پولیس امریکا اعتراض کنند. هیچ اتفاقی از این مهمتر نمی‌توانست رخ دهد. این جنبش مردمی در خیابان ها، مکاتب و ادارات است که می تواند کلید اصلی تغییر حقیقی در امریکا باشد. و در درازمدت شاهد تغییری انقلابی در جامعه امریکا و پایان نژادپرستی، سوءاستفاده و خشونت پولیس امریکا علیه مردم این کشور خواهیم بود؛ اتفاقات ناگواری که تنها نظام سرمایه داری مسبب تمام آنها است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*