تازه مطالب
Home » راپورونه » بازار گرم فروش تجهیزات ناتو در افغانستان/ گزارش
بازار گرم فروش تجهیزات ناتو در افغانستان/ گزارش

بازار گرم فروش تجهیزات ناتو در افغانستان/ گزارش

 

عساكر خارجی در آستانه عقب نشيني از افغانستان تمامی وسایل و ابزارهای غیرنظامی خود را تخریب و به قیمتی اندک می‌فروشند این در حالی است که دولت افغانستان به این تجهیزات نیاز داشته و امکان خرید آن‌ها را ندارد. بیشتر این ابزارها به پاکستان منتقل می‌شود.

گزارش هاي تحقيقاتي در بررسی‌های خود دریافته‌اند که نیروهای خارجی از این وسایل و ابزارها در پایگاه‌هاي شان استفاده می‌کردند و هنگام خروج از پایگاه‌هاي شان تمامی آن‌ها را به فروش می‌رسانند.

محمد حنیف تاجر افغاني که برخی از این وسایل را از یک پایگاه نیروهای خارجی در ولایت لوگر خریداری کرده است در این رابطه گفت: ما این وسایل و ابزارها را از ولسوالي شینک ولایت لوگر از یک پایگاه امریکایی ‌خریده و به اینجا آورده‌ایم.

وی در ادامه افزود: در میان این وسایل چیزهای مختلفی وجود دارد که کانتینر، عراده جات، لوازم دستي موتر برخی از این وسایل است، همه این وسایل با استفاده از لیزر تخریب شده‌ و دیگر قابل استفاده نیستند.

بخش‌ مهم این ابزارها نخست با اشعه لیزر نابود می‌شود، سپس به صورت آهن پاره، هر تن به قیمت 400 دالر به فروش میرسند و بخش عظیمی از آن‌ها به پاکستان انتقال داده می‌شوند.

پیش از این گفته می‌شد که قرار است، ابزارها و وسایل پایگاه‌های نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی افغانستان تحویل داده خواهد شد، اما حالا دیده می‌شود که این ادوات اینگونه به فروش می‌رسند.

ایساف در این رابطه می‌گوید: در صورتی که نیروهای افغان و هم‌پیمانان ما به این ابزارها نیاز داشته باشند، تجهیزاتی که مورد نیاز ما نیست به آن‌ها سپرده خواهد شد، در صورتی که همپیمانان ما به این تجهیزات علاقمند نباشند، آن‌ها در افغانستان خنثی خواهند شد و پس از آن تکه‌پاره‌های آن به فروشندگان محلی فروخته می‌شود.

امین حبیبی رئیس کمیسیون انتقال تأسیسات نیروهای خارجی به حکومت افغانستان در این رابطه گفت: در قراردادی که میان نیروهای خارجی و حکومت افغانستان بسته شده، آمده است که آن‌ها می‌توانند بعضی اجناس را که اجناس سفید نام دارد، به فروش برسانند اما قبل از فروش باید لیست این وسایل را به وزارت ماليه افغانستان بدهند تا مالیات بر آن‌ها وضع شود و سپس به فروش برسد.

وی ادامه داد: این در اصول است ولی ما بارها به نیروهای خارجی گفته‌ایم که نباید هیچ جنسی را بفروشند و همه آن‌ها را باید به نهادهای حکومتی افغانستان تسلیم کنند.

در حالی که نیروهای افغان به این وسایل و ابزارها به شدت نیاز دارند و دولت افغانستان توان خرید چنین وسایلی را ندارد، ولي ناتو و ايساف بازهم به دولت كابل اعتماد نداشته و این امکانات را از بين مي برد.

در عین حال عده‌يی از کارشناسان بر این باورند که نیروهای خارجی به این نتیجه رسیده‌اند که امضای پیمان امنیتی در ماه‌های اخیر ممکن نخواهد بود و باید افغانستان را ترک کنند و به دلیل مصارف زیاد خروج این وسایل و ادوات از افغانستان، آن‌ها را اوراق کرده و به فروش می‌رسانند.

عده‌ای نیز در پاسخ به این سؤال که چرا این ابزار به دولت افغانستان تحویل داده نمی‌شود می‌گویند: ناتو به دلیل برخوردهای اخیر کرزی در عدم امضای پیمان امنیتی سعی در تنبیه افغانستان داشته و در عین نیاز کابل به این ادوات آن‌ها را نابود کرده و به فروش می‌رساند.