تازه مطالب
Home » ژمن ليکوال » وحيد مژده

وحيد مژده

جنگ استقلال از زاویۀ دیگر/ وحید «مژده»

وحید مژده

28 اسد سالروز استقلال کشور ماست که امسال هم این روز را گرامی داشتیم اما نه آنگونه که در خور این روز بود زیرا ناامنی حتی در کابل نیز اجازۀ این کار را نداد. یاد جشن های دوران های قبل ... Read More »

آیا ظهور حکمتیار به پایان جنگ کمک خواهد کرد؟/ وحید «مژده»

13941021000422_PhotoJ

سرانجام پس از ماهها انتظار، سازمان ملل متحد نام گلبدین حکمتیار امیر حزب اسلامی افغانستان را از لیست سیاه این سازمان حذف نمود. این نخستین بار است که نام کسی که از جانب امریکا به رهبری یک گروه هراس افگن ... Read More »

شفیق و دهۀ دیموکراسی/ وحید«مژده»

waheed-muzhdah

زنده یاد محمد موسی شفیق آخرین صدراعظم دهۀ دیموکراسی ظاهرشاه در سال 1932 در کابل بدنیا آمد. پدرش مولوی محمد ابراهیم کاموی از علمای جید زمان خویش وشخصی با جرئت و صریح اللهجه بود که شغل قضاوت داشت. خانوادۀ شفیق ... Read More »

ما و روند پرشتاب تغییر در جهان / وحید «مژده»

وحید مژده

در این اواخر نزدیک شدن قدرت های منطقوی بر سر مسئلۀ افغانستان و به خصوص نشست سه جانبه در ماسکو میان کشور های روسیه، چین و پاکستان، نگرانی های زیادی را در افغانستان به میان آورده است. رئیس مشرانوجرگه با ... Read More »

افغانستان و نشست سه جانبه در ماسکو/ وحید «مژده»

waheed-muzhdah

روز 27 دسامبر در ماسکو نشست سه جانبه میان چین، فدارسیون روسیه و پاکستان در مورد افغانستان تدویر یافت. چنین نشست بدون شرکت نماینده ای از دولت افغانستان، موجب اعتراض وزارت امور خارجه و پارلمان افغانستان گردید. در نشست ماسکو ... Read More »

زما کندهاره د جرگو وطنه!/ وحید «مژده»

MuZhdaH

نشست سه روزه در مورد صلح که از 26، 27 و 28 قوس در قندهار برگزار گردید، امید به رسیدن به صلح را بیش از هر زمان دیگر تقویت نمود. در این نشست که روز آخر آن با حضور حدود ... Read More »

 د بې پايلې سولې يو روايت /وحيد مژده

waheed muzhdah

ژباړن: سیدجمال قطر کې د طالبانو د سياسي دفتر پخواني مشر سيد محمد طيب اغا په دې وروستيو کې نيويارک ټايمز ورځپاڼې سره مرکه کې ۲۰۰۹ راهيسې د سولې په اړه مهمو ټکو ته اشاره کړې ده. دا مرکه له ... Read More »

و«کارمل» برائت گرفت!/ وحید «مژده»

Muz

با وجود تلاش رسانه های وابسته به امریکا در افغانستان و جهان و مهره های دست نشاندۀ دست نشاندۀ واشنگتن در کابل، جنایت اخیر نیروهای امریکائی در قندز از دید رسانه های بین المللی پنهان نماند. واقعۀ قندز نخستین واقعه ... Read More »

روایتی از روند نافرجام صلح/ وحید مژده

waheed muzhdah

سید محمد طیب آغا رئیس سابق کمیسیون سیاسی طالبان در قطر در این اواخر مصاحبه ای با روزنامۀ نیویارک تایمز انجام داده و در مورد برنامۀ صلح طالبان بعد از سال ۲۰۰۹ به حقایق مهمی اشاره کرده است. از آنجا ... Read More »

جنگ سوریه و خیابان های خونین کابل/ وحید «مژده»

waheed muzhdah

حملۀ خونین روز شنبه به تظاهرات جنبش روشنائی در کابل که به کشته و مجروح شدن صدها تن از شهروندان انجامید نشان داد که گروه دولت اسلامی یا داعش در افغانستان در صدد است تا از موضع یک گروه جنگجوی ... Read More »